Omron Automation & Safety H7CX-AS AC100-240
H7CX-AS AC100-240 picture photo
Mfg. Part Number
H7CX-AS AC100-240
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
H7CX-AS AC100-240.pdf
Availability of H7CX-AS AC100-240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
H7CX-AS AC100-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of H7CX-AS AC100-240
Internal Part NumberEIS-H7CX-AS AC100-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple devices Modification July/2013
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesH7CX
TypePreset, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.354" (9.00mm), 0.236" (6.00mm)
Input TypeNo Voltage, Voltage
Output TypeSolid State
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel, Programmable
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)H7CX-AS AC100-240
Related LinksH7CX-AS , H7CX-AS AC100-240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
H7CX-AS AC100-240 Details Description
Related parts for H7CX-AS AC100-240
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 2A 400V BR-8D datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2V 10A 20W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 4A UDFN6 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf