Hirose Electric Co Ltd HA16RA-5P(76)
HA16RA-5P(76) picture photo
Mfg. Part Number
HA16RA-5P(76)
Brief Description
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
HA16RA-5P(76).pdf
Availability of HA16RA-5P(76)
QUANTITY
HA16RA-5P(76) Order Process
Ship out your order
Specifications of HA16RA-5P(76)
Internal Part NumberEIS-HA16RA-5P(76)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating4A
Voltage - Rated130VAC
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HA16RA-5P(76)
Related LinksHA16RA, HA16RA-5P(76) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HA16RA-5P(76) Details Description
Related parts for HA16RA-5P(76)
RES 39 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEADER OPEN TURR 3LVL.300 24POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 348 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf