Vishay/BCcomponents HAE472MBACF0KR
HAE472MBACF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HAE472MBACF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV RADIAL
Datasheet Download
HAE472MBACF0KR.pdf
Availability of HAE472MBACF0KR
QUANTITY
HAE472MBACF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HAE472MBACF0KR
Internal Part NumberEIS-HAE472MBACF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHAE
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HAE472MBACF0KR
Related LinksHAE472M, HAE472MBACF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HAE472MBACF0KR Details Description
Related parts for HAE472MBACF0KR
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 31MM X 31MM X 7.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf