Murata Electronics North America HB04U12S15QC
HB04U12S15QC picture photo
Mfg. Part Number
HB04U12S15QC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 15V 267MA UNREGUL
Datasheet Download
HB04U12S15QC.pdf
Availability of HB04U12S15QC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HB04U12S15QC Order Process
Ship out your order
Specifications of HB04U12S15QC
Internal Part NumberEIS-HB04U12S15QC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Power DC/DC Converters <5W
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Feb/2014
Standard Package44
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHB04UC
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)267mA
Power (Watts) - Manufacture Series4W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max4W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HB04U12S15QC
Related LinksHB04U1, HB04U12S15QC Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
HB04U12S15QC Details Description
Related parts for HB04U12S15QC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D60 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS BUFFER 3ST DUAL LP US8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5MSPS 28QFN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC TSOT23-6 datasheet.pdf
560UF 25V 16X32 125C RAD datasheet.pdf