SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands HBB15-1.5-A+
HBB15-1.5-A+ picture photo
Mfg. Part Number
HBB15-1.5-A+
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-15V 41W
Datasheet Download
HBB15-1.5-A+.pdf
Availability of HBB15-1.5-A+
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HBB15-1.5-A+ Order Process
Ship out your order
Specifications of HBB15-1.5-A+
Internal Part NumberEIS-HBB15-1.5-A+
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesInternational Linear
TypeLinear
Number of Outputs2
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)41W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency45%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.88" W x 2.50" H (177.8mm x 124.0mm x 63.5mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE, cURus, TUV
Power (Watts) - Max41W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBB15-1.5-A+
HBB15-1.5-A+ Details Description
Related parts for HBB15-1.5-A+
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/8NPT 20MA datasheet.pdf
IC ADC 10-BIT SER 38KSPS 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro AB 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf