Bel Fuse Inc. HBB15-1.5-AG
HBB15-1.5-AG picture photo
Mfg. Part Number
HBB15-1.5-AG
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-12V 41W
Datasheet Download
HBB15-1.5-AG.pdf
Availability of HBB15-1.5-AG
QUANTITY
HBB15-1.5-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of HBB15-1.5-AG
Internal Part NumberEIS-HBB15-1.5-AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLinear
TypeLinear
Number of Outputs2
Voltage - Input100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-12V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.5A, 1.5A
Power (Watts)41W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency55%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.87" W x 2.95" H (177.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max41W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBB15-1.5-AG
Related LinksHBB15-, HBB15-1.5-AG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HBB15-1.5-AG Details Description
Related parts for HBB15-1.5-AG
IC OPAMP CFA 650MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
KPT GASKET 16 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf