Bel Fuse Inc. HBB24-1.2-AG
HBB24-1.2-AG picture photo
Mfg. Part Number
HBB24-1.2-AG
Brief Description
AC/DC CONVERTER +/-24V 58W
Datasheet Download
HBB24-1.2-AG.pdf
Availability of HBB24-1.2-AG
QUANTITY
HBB24-1.2-AG Order Process
Ship out your order
Specifications of HBB24-1.2-AG
Internal Part NumberEIS-HBB24-1.2-AG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesLinear
TypeLinear
Number of Outputs2
Voltage - Input100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-24V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.2A, 1.2A
Power (Watts)58W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency60%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 4.87" W x 2.95" H (177.8mm x 123.7mm x 74.9mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max58W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBB24-1.2-AG
Related LinksHBB24-, HBB24-1.2-AG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HBB24-1.2-AG Details Description
Related parts for HBB24-1.2-AG
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 2012 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH 1PH 25MA SIP-3L datasheet.pdf
SENS 200PSI 1.2-20 UNF-2A 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
IC BLUETOOTH CTLR 76VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 2NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf