Sullins Connector Solutions HBC12DETH
HBC12DETH picture photo
Mfg. Part Number
HBC12DETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 24POS DR LOW P
Datasheet Download
HBC12DETH.pdf
Availability of HBC12DETH
QUANTITY
HBC12DETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC12DETH
Internal Part NumberEIS-HBC12DETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC12DETH
Related LinksHBC1, HBC12DETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC12DETH Details Description
Related parts for HBC12DETH
CONN JACK PHONE 3COND SOLDER LUG datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC DO214AB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf