Sullins Connector Solutions HBC12HETN
HBC12HETN picture photo
Mfg. Part Number
HBC12HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 12POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC12HETN.pdf
Availability of HBC12HETN
QUANTITY
HBC12HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC12HETN
Internal Part NumberEIS-HBC12HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions12
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC12HETN
Related LinksHBC1, HBC12HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC12HETN Details Description
Related parts for HBC12HETN
FIXED IND 12UH 970MA 210 MOHM datasheet.pdf
RES 18K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SW CURRENT LIMITED USB 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf