Sullins Connector Solutions HBC15DRES-S734
HBC15DRES-S734 picture photo
Mfg. Part Number
HBC15DRES-S734
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET
Datasheet Download
HBC15DRES-S734.pdf
Availability of HBC15DRES-S734
QUANTITY
HBC15DRES-S734 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC15DRES-S734
Internal Part NumberEIS-HBC15DRES-S734
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.031" (0.79mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC15DRES-S734
Related LinksHBC15DR, HBC15DRES-S734 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC15DRES-S734 Details Description
Related parts for HBC15DRES-S734
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 137K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND CITIZEN FRES datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 133MHZ 24BGA datasheet.pdf
LED SPACER T-1 LED'S datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf