Sullins Connector Solutions HBC15HETI
HBC15HETI picture photo
Mfg. Part Number
HBC15HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC15HETI.pdf
Availability of HBC15HETI
QUANTITY
HBC15HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC15HETI
Internal Part NumberEIS-HBC15HETI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions15
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC15HETI
Related LinksHBC1, HBC15HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC15HETI Details Description
Related parts for HBC15HETI
IC PFC/PWM CONTROLLER 20-SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 280V 100A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
MOD CONV 1 THERMOCK 0-10V 24VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf