Sullins Connector Solutions HBC15HEYI
HBC15HEYI picture photo
Mfg. Part Number
HBC15HEYI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC15HEYI.pdf
Availability of HBC15HEYI
QUANTITY
HBC15HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC15HEYI
Internal Part NumberEIS-HBC15HEYI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions15
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC15HEYI
Related LinksHBC1, HBC15HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC15HEYI Details Description
Related parts for HBC15HEYI
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI+ 1-4CELL 20VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6K OHM 1% 30W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
SPRG TERM BLK LP 508MM 45D 6P GR datasheet.pdf