Sullins Connector Solutions HBC22HETH
HBC22HETH picture photo
Mfg. Part Number
HBC22HETH
Brief Description
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC22HETH.pdf
Availability of HBC22HETH
QUANTITY
HBC22HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC22HETH
Internal Part NumberEIS-HBC22HETH
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC22HETH
Related LinksHBC2, HBC22HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC22HETH Details Description
Related parts for HBC22HETH
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 10 I/O 16SOIC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 50V 0.1A SMINI6 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 80MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONN ADAPTER 41P-41P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 8MM datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 38 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
4 BUTTON TRANSMITTED WHITE datasheet.pdf
CBL RIBN 42COND 0.039 GRAY 100M datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A datasheet.pdf