SiTIME SIT3807AC-D-18EB
SIT3807AC-D-18EB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3807AC-D-18EB
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3807AC-D-18EB.pdf
Availability of SIT3807AC-D-18EB
QUANTITY
SIT3807AC-D-18EB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3807AC-D-18EB
Internal Part NumberEIS-SIT3807AC-D-18EB
Available Frequency Range1.544MHz ~ 49.152MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3807AC-D-18EB
Related LinksSIT3807A, SIT3807AC-D-18EB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3807AC-D-18EB Details Description
Related parts for SIT3807AC-D-18EB
IC REG LDO 3.3V 1A TO220-4 datasheet.pdf
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPTER 115V 9W datasheet.pdf
BUZZER MAGN 12VDC 400HZ PANEL datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 8.33A datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SCREW datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 250V X7T SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 30MA 53 OHM SMD datasheet.pdf
HAN 10B-HMC-GG-R-M20 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf