Sullins Connector Solutions HBC22HEYI
HBC22HEYI picture photo
Mfg. Part Number
HBC22HEYI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC22HEYI.pdf
Availability of HBC22HEYI
QUANTITY
HBC22HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC22HEYI
Internal Part NumberEIS-HBC22HEYI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions22
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC22HEYI
Related LinksHBC2, HBC22HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC22HEYI Details Description
Related parts for HBC22HEYI
CAP ALUM 220UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MHZ OTP 44-PLCC datasheet.pdf
TRANS 2NPN 15V 0.5A SOT666 datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4.7MH SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT datasheet.pdf