Sullins Connector Solutions HBC26DRYS
HBC26DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HBC26DRYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC26DRYS.pdf
Availability of HBC26DRYS
QUANTITY
HBC26DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC26DRYS
Internal Part NumberEIS-HBC26DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row26
Number of Positions52
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC26DRYS
Related LinksHBC2, HBC26DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC26DRYS Details Description
Related parts for HBC26DRYS
FIXED IND 39UH 8.1A 26 MOHM TH datasheet.pdf
IC TXRX 8PORT ETHERNET 241-PBGA datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ULV RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC SCSI 27-LINE TERM 36-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA 3SMD datasheet.pdf