CW Industries C3AES-5006G
C3AES-5006G picture photo
Mfg. Part Number
C3AES-5006G
Brief Description
IDC CABLE - CSC50S/AE50G/CCE50S
Datasheet Download
C3AES-5006G.pdf
Availability of C3AES-5006G
QUANTITY
C3AES-5006G Order Process
Ship out your order
Specifications of C3AES-5006G
Internal Part NumberEIS-C3AES-5006G
Series-
Connector TypeSocket to Card Edge
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3AES-5006G
Related LinksC3AES, C3AES-5006G Datasheet, CW Industries Distributor
C3AES-5006G Details Description
Related parts for C3AES-5006G
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
EMC SIDE PLATE GASKETING datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL ADAPTER BOARD LSM303C DIL24 datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf