Sullins Connector Solutions HBC28DRTN-S13
HBC28DRTN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC28DRTN-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC28DRTN-S13.pdf
Availability of HBC28DRTN-S13
QUANTITY
HBC28DRTN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC28DRTN-S13
Internal Part NumberEIS-HBC28DRTN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC28DRTN-S13
Related LinksHBC28D, HBC28DRTN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC28DRTN-S13 Details Description
Related parts for HBC28DRTN-S13
CABLE D-SUB-AFM37B/AE37G/AFM37B datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 6CH 12HXSON datasheet.pdf
RES 149.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
ATTENUATOR 20 DB DC 18GHZ datasheet.pdf