Sullins Connector Solutions HBC28DRYH-S13
HBC28DRYH-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC28DRYH-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC28DRYH-S13.pdf
Availability of HBC28DRYH-S13
QUANTITY
HBC28DRYH-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC28DRYH-S13
Internal Part NumberEIS-HBC28DRYH-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC28DRYH-S13
Related LinksHBC28D, HBC28DRYH-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC28DRYH-S13 Details Description
Related parts for HBC28DRYH-S13
FILTER 3-TERM 55MHZ 1.5A SMD datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HOUSING XAD 22POS DL 2.5MM datasheet.pdf
HEAD ADAPTER DB SERIES datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A TO-39 datasheet.pdf
DUOPLUG STD 2 POS FEMALE CONN datasheet.pdf