Sullins Connector Solutions HBC30DREN-S13
HBC30DREN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC30DREN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC30DREN-S13.pdf
Availability of HBC30DREN-S13
QUANTITY
HBC30DREN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC30DREN-S13
Internal Part NumberEIS-HBC30DREN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC30DREN-S13
Related LinksHBC30D, HBC30DREN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC30DREN-S13 Details Description
Related parts for HBC30DREN-S13
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 2POS BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TEST STATION TOOLING datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 6PDT 300MA 30V datasheet.pdf
IC DRAM 288MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf