Vishay/Dale RN55E1232BR36
RN55E1232BR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55E1232BR36
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55E1232BR36.pdf
Availability of RN55E1232BR36
QUANTITY
RN55E1232BR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55E1232BR36
Internal Part NumberEIS-RN55E1232BR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55E1232BR36
Related LinksRN55E1, RN55E1232BR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55E1232BR36 Details Description
Related parts for RN55E1232BR36
FIXED IND 7.5NH 600MA 140 MOHM datasheet.pdf
IC 1.4V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 200MA 520 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR datasheet.pdf
RES 249 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T PCB NONSHORT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf