Sullins Connector Solutions HBC30HETI
HBC30HETI picture photo
Mfg. Part Number
HBC30HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC30HETI.pdf
Availability of HBC30HETI
QUANTITY
HBC30HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC30HETI
Internal Part NumberEIS-HBC30HETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC30HETI
Related LinksHBC3, HBC30HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC30HETI Details Description
Related parts for HBC30HETI
FIXED IND 6.8UH 122MA 3.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SLDSW 6A 0.5M RLR 79218454 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RAD-UHF-FL-RS232-BD/51F01 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf