Sullins Connector Solutions HBC30HEYI
HBC30HEYI picture photo
Mfg. Part Number
HBC30HEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 30POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC30HEYI.pdf
Availability of HBC30HEYI
QUANTITY
HBC30HEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC30HEYI
Internal Part NumberEIS-HBC30HEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC30HEYI
Related LinksHBC3, HBC30HEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC30HEYI Details Description
Related parts for HBC30HEYI
CAP CER 10000PF 50V X5R 0508 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION SPDT LEVER15A datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/04/135 3.5 BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW SOD523 datasheet.pdf
LED WARM WHITE 2700K 98CRI 24SMD datasheet.pdf
TFIT POLY MOLDED P datasheet.pdf
IC CLK GEN SAS/SATA 8SOIC datasheet.pdf
TV 11C 11#12 PIN J/N RECP datasheet.pdf
68UF 63V 12,5X12,5X13MM 150C 125 datasheet.pdf