Sullins Connector Solutions HBC36DEYN
HBC36DEYN picture photo
Mfg. Part Number
HBC36DEYN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 72POS DR LOW P
Datasheet Download
HBC36DEYN.pdf
Availability of HBC36DEYN
QUANTITY
HBC36DEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC36DEYN
Internal Part NumberEIS-HBC36DEYN
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC36DEYN
Related LinksHBC3, HBC36DEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC36DEYN Details Description
Related parts for HBC36DEYN
NPN PHOTOTRANS 900NM TO-18 SMALL datasheet.pdf
CONN MULTI-LOCK 18-22AWG RED datasheet.pdf
HEADLIGHT LED 70LM AA(3) datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.055GHZ 689TBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
MCP COVER datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf