Sullins Connector Solutions HBC40DRTS-S13
HBC40DRTS-S13 picture photo
Mfg. Part Number
HBC40DRTS-S13
Brief Description
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND
Datasheet Download
HBC40DRTS-S13.pdf
Availability of HBC40DRTS-S13
QUANTITY
HBC40DRTS-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC40DRTS-S13
Internal Part NumberEIS-HBC40DRTS-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row40
Number of Positions80
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC40DRTS-S13
Related LinksHBC40D, HBC40DRTS-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC40DRTS-S13 Details Description
Related parts for HBC40DRTS-S13
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 40POS .050 VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 493 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 600MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf