Sullins Connector Solutions HBC40HETI
HBC40HETI picture photo
Mfg. Part Number
HBC40HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 40POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC40HETI.pdf
Availability of HBC40HETI
QUANTITY
HBC40HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC40HETI
Internal Part NumberEIS-HBC40HETI
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC40HETI
Related LinksHBC4, HBC40HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC40HETI Details Description
Related parts for HBC40HETI
FUSE 350A 1250V 1BKN/80 AR CU datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 50V NI780 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CAL I2C 8TDFN datasheet.pdf
EXPLOSIONPROOF LIMIT SWES LSX datasheet.pdf
INSERT PSA.6S.360. FOR 60LV datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RECEPTACLE POTTED W/ A CODED 0.3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
FRONT RELEASE WC datasheet.pdf
CONNECTOR 14POS STRT TERM DIN datasheet.pdf