Sullins Connector Solutions HBC43DRTN
HBC43DRTN picture photo
Mfg. Part Number
HBC43DRTN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HBC43DRTN.pdf
Availability of HBC43DRTN
QUANTITY
HBC43DRTN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC43DRTN
Internal Part NumberEIS-HBC43DRTN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row43
Number of Positions86
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC43DRTN
Related LinksHBC4, HBC43DRTN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC43DRTN Details Description
Related parts for HBC43DRTN
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 9A 9 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG BLACK 5000' datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 6 POSITIO datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 4.3A 44 MOHM SMD datasheet.pdf