Bel Fuse Inc. HBC48T25120-NCBBG
HBC48T25120-NCBBG picture photo
Mfg. Part Number
HBC48T25120-NCBBG
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 25A
Datasheet Download
HBC48T25120-NCBBG.pdf
Availability of HBC48T25120-NCBBG
QUANTITY
HBC48T25120-NCBBG Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC48T25120-NCBBG
Internal Part NumberEIS-HBC48T25120-NCBBG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package288
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHBC
PackagingBulk
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (60.96mm x 57.91mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC48T25120-NCBBG
Related LinksHBC48T25, HBC48T25120-NCBBG Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HBC48T25120-NCBBG Details Description
Related parts for HBC48T25120-NCBBG
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MPL34K datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 256MB datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PLASTIC PENDANT 2 BTN ON/OFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMCJ datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 18 CKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf