Sullins Connector Solutions HBC49HETN
HBC49HETN picture photo
Mfg. Part Number
HBC49HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC49HETN.pdf
Availability of HBC49HETN
QUANTITY
HBC49HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC49HETN
Internal Part NumberEIS-HBC49HETN
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC49HETN
Related LinksHBC4, HBC49HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC49HETN Details Description
Related parts for HBC49HETN
IC TXRX RS485 LOW POWER 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 64X36 20NS 132-PQFP datasheet.pdf
RES 330 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 270K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEAVY INDUSTRIAL 232/422/485 TO datasheet.pdf
SCUOLA TINKERKIT BUNDLE datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf