Sullins Connector Solutions HBC50HEYH
HBC50HEYH picture photo
Mfg. Part Number
HBC50HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P
Datasheet Download
HBC50HEYH.pdf
Availability of HBC50HEYH
QUANTITY
HBC50HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of HBC50HEYH
Internal Part NumberEIS-HBC50HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBC50HEYH
Related LinksHBC5, HBC50HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBC50HEYH Details Description
Related parts for HBC50HEYH
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 3POS OR datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.27 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC LED DRIVER datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf