Vishay/BCcomponents HBK821MBBCF0KR
HBK821MBBCF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBK821MBBCF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBK821MBBCF0KR.pdf
Availability of HBK821MBBCF0KR
QUANTITY
HBK821MBBCF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBK821MBBCF0KR
Internal Part NumberEIS-HBK821MBBCF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBK
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBK821MBBCF0KR
Related LinksHBK821M, HBK821MBBCF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBK821MBBCF0KR Details Description
Related parts for HBK821MBBCF0KR
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CH20M6 BASE ELEMENT 6.1MM BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
POT 20 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 750W 400V datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
TVS DIODE 400VWM SMAJ datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD G50 ZINC datasheet.pdf