Vishay/BCcomponents HBK821MBBCF0KR
HBK821MBBCF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBK821MBBCF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 820PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBK821MBBCF0KR.pdf
Availability of HBK821MBBCF0KR
QUANTITY
HBK821MBBCF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBK821MBBCF0KR
Internal Part NumberEIS-HBK821MBBCF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBK
PackagingBulk
Capacitance820pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBK821MBBCF0KR
Related LinksHBK821M, HBK821MBBCF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBK821MBBCF0KR Details Description
Related parts for HBK821MBBCF0KR
JUMPER-H1501TR/A3048G/X 5" datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 55MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 4.5V datasheet.pdf
CONN HOUSING 12POS .100 LOCKING datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 5% 1/2W L BEND datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 3.52 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf