Sullins Connector Solutions HBM24DRAI
HBM24DRAI picture photo
Mfg. Part Number
HBM24DRAI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
HBM24DRAI.pdf
Availability of HBM24DRAI
QUANTITY
HBM24DRAI Order Process
Ship out your order
Specifications of HBM24DRAI
Internal Part NumberEIS-HBM24DRAI
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row24
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBM24DRAI
Related LinksHBM2, HBM24DRAI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HBM24DRAI Details Description
Related parts for HBM24DRAI
RES SMD 165K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT RF MODULE 315MHZ FOR STK500 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 8-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE PIN datasheet.pdf