Bel Fuse Inc. HBS100ZH-A
HBS100ZH-A picture photo
Mfg. Part Number
HBS100ZH-A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERT 12V 8.3A
Datasheet Download
HBS100ZH-A.pdf
Availability of HBS100ZH-A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HBS100ZH-A Order Process
Ship out your order
Specifications of HBS100ZH-A
Internal Part NumberEIS-HBS100ZH-A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHBS
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)34V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBS100ZH-A
Related LinksHBS10, HBS100ZH-A Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
HBS100ZH-A Details Description
Related parts for HBS100ZH-A
TERM BLOCK 5.08MM 14POS BK datasheet.pdf
IC FPGA 607 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
WR-WTB 2.00MM TERM HOUSING 2PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 796K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-JACK SMA 50OHM datasheet.pdf