Vishay/BCcomponents HBZ101KBBBLAKR
HBZ101KBBBLAKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ101KBBBLAKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ101KBBBLAKR.pdf
Availability of HBZ101KBBBLAKR
QUANTITY
HBZ101KBBBLAKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ101KBBBLAKR
Internal Part NumberEIS-HBZ101KBBBLAKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ101KBBBLAKR
Related LinksHBZ101K, HBZ101KBBBLAKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ101KBBBLAKR Details Description
Related parts for HBZ101KBBBLAKR
OSC XO 12.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
EDGECARD 182POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.8A TO277A datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 13pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT13 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 21C S 20" YEL NI datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf