Panduit LCA1-56F-E
LCA1-56F-E picture photo
Mfg. Part Number
LCA1-56F-E
Datasheet Download
LCA1-56F-E.pdf
Availability of LCA1-56F-E
QUANTITY
LCA1-56F-E Order Process
Ship out your order
Specifications of LCA1-56F-E
Internal Part NumberEIS-LCA1-56F-E
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size5/16 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.110" (2.79mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.700" (17.78mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorGreen
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.360" (9.14mm)
Diameter - Barrel OD0.470" (11.94mm)
Diameter - Ring ID0.340" (8.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCA1-56F-E
Related LinksLCA1-, LCA1-56F-E Datasheet, Panduit Distributor
LCA1-56F-E Details Description
Related parts for LCA1-56F-E
IC OR CTRLR N+1 8UMAX datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SO datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 1MSPS 4CH 30-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 5POS PIN PCB datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf