Vishay/BCcomponents HBZ102MBBCRBKR
HBZ102MBBCRBKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ102MBBCRBKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ102MBBCRBKR.pdf
Availability of HBZ102MBBCRBKR
QUANTITY
HBZ102MBBCRBKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ102MBBCRBKR
Internal Part NumberEIS-HBZ102MBBCRBKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ102MBBCRBKR
Related LinksHBZ102M, HBZ102MBBCRBKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ102MBBCRBKR Details Description
Related parts for HBZ102MBBCRBKR
FUSE BOARD MNT 4A 250VAC 125VDC datasheet.pdf
FILTER LINE RFI .250 1A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
FRAME KIT, 300 PR,W/5 PR BLK datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 105MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 1.25MM SMD TIN datasheet.pdf
32A BACK STUD CONNECTED WHITE datasheet.pdf