Vishay/BCcomponents HBZ102MBBCRBKR
HBZ102MBBCRBKR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ102MBBCRBKR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ102MBBCRBKR.pdf
Availability of HBZ102MBBCRBKR
QUANTITY
HBZ102MBBCRBKR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ102MBBCRBKR
Internal Part NumberEIS-HBZ102MBBCRBKR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ102MBBCRBKR
Related LinksHBZ102M, HBZ102MBBCRBKR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ102MBBCRBKR Details Description
Related parts for HBZ102MBBCRBKR
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 6V datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECPT 180POS .8MM DUAL SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf