Vishay/BCcomponents HBZ151MBBCF0KR
HBZ151MBBCF0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ151MBBCF0KR
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ151MBBCF0KR.pdf
Availability of HBZ151MBBCF0KR
QUANTITY
HBZ151MBBCF0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ151MBBCF0KR
Internal Part NumberEIS-HBZ151MBBCF0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesHBZ
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ151MBBCF0KR
Related LinksHBZ151M, HBZ151MBBCF0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ151MBBCF0KR Details Description
Related parts for HBZ151MBBCF0KR
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 10K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 41 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERMINAL EXPAN 4 NPN IN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.5A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 953 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf