Cardinal Components CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
CPPC7LZ-A7BR-40.0TS picture photo
Mfg. Part Number
CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
CPPC7LZ-A7BR-40.0TS.pdf
Availability of CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
QUANTITY
CPPC7LZ-A7BR-40.0TS Order Process
Ship out your order
Specifications of CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
Internal Part NumberEIS-CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
SeriesFIPO™ CPP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)25mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.067" (1.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
Related LinksCPPC7LZ-A, CPPC7LZ-A7BR-40.0TS Datasheet, Cardinal Components Distributor
CPPC7LZ-A7BR-40.0TS Details Description
Related parts for CPPC7LZ-A7BR-40.0TS
RELAY TIME DELAY DPDT 120VAC 11 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 17-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC DUPLEX datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1/2 WHT 100' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.8NH 750MA 29 MOHM datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ TO99-8 datasheet.pdf