Vishay/BCcomponents HBZ560MBBCD0KR
HBZ560MBBCD0KR picture photo
Mfg. Part Number
HBZ560MBBCD0KR
Brief Description
CAP CER 56PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
HBZ560MBBCD0KR.pdf
Availability of HBZ560MBBCD0KR
QUANTITY
HBZ560MBBCD0KR Order Process
Ship out your order
Specifications of HBZ560MBBCD0KR
Internal Part NumberEIS-HBZ560MBBCD0KR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingBulk
Capacitance56pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature Coefficient-
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HBZ560MBBCD0KR
Related LinksHBZ560M, HBZ560MBBCD0KR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HBZ560MBBCD0KR Details Description
Related parts for HBZ560MBBCD0KR
HOOK-UP STRND 14AWG BLUE 100' datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 BK RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf