Citizen Finedevice HC-49/U-S40000000ABJB
HC-49/U-S40000000ABJB picture photo
Mfg. Part Number
HC-49/U-S40000000ABJB
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US
Datasheet Download
HC-49/U-S40000000ABJB.pdf
Availability of HC-49/U-S40000000ABJB
QUANTITY
HC-49/U-S40000000ABJB Order Process
Ship out your order
Specifications of HC-49/U-S40000000ABJB
Internal Part NumberEIS-HC-49/U-S40000000ABJB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / CaseHC49/US
Size / Dimension0.453" L x 0.183" W (11.50mm x 4.65mm)
Height0.138" (3.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC-49/U-S40000000ABJB
Related LinksHC-49/U-S4, HC-49/U-S40000000ABJB Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
HC-49/U-S40000000ABJB Details Description
Related parts for HC-49/U-S40000000ABJB
RES SMD 5.62M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 6.8PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 125 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
GMS 21 COUNTER NUT PG 21 BRASS datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf