Panasonic Electric Works HC1-HP-AC240V
HC1-HP-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HP-AC240V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 240V
Datasheet Download
HC1-HP-AC240V.pdf
Availability of HC1-HP-AC240V
QUANTITY
HC1-HP-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HP-AC240V
Internal Part NumberEIS-HC1-HP-AC240V
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HP-AC240V
Related LinksHC1-HP, HC1-HP-AC240V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HP-AC240V Details Description
Related parts for HC1-HP-AC240V
MOSFET N/P-CH 25V SC70-6 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
DSUB POWER CONTACT datasheet.pdf
RES SMD 352 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf