Panasonic Electric Works HC1-HP-DC24V-VDE
HC1-HP-DC24V-VDE picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HP-DC24V-VDE
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V
Datasheet Download
HC1-HP-DC24V-VDE.pdf
Availability of HC1-HP-DC24V-VDE
QUANTITY
HC1-HP-DC24V-VDE Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HP-DC24V-VDE
Internal Part NumberEIS-HC1-HP-DC24V-VDE
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HP-DC24V-VDE
Related LinksHC1-HP-D, HC1-HP-DC24V-VDE Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HP-DC24V-VDE Details Description
Related parts for HC1-HP-DC24V-VDE
RES 1.8K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN HEADER T/H R/A 4POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
MICRO 31C P 20" YEL JACKP datasheet.pdf