Panasonic Electric Works HC1-HTM-AC48V-F
HC1-HTM-AC48V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC1-HTM-AC48V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V
Datasheet Download
HC1-HTM-AC48V-F.pdf
Availability of HC1-HTM-AC48V-F
QUANTITY
HC1-HTM-AC48V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1-HTM-AC48V-F
Internal Part NumberEIS-HC1-HTM-AC48V-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage48VAC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)38.4 VAC
Turn Off Voltage (Min)14.4 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1-HTM-AC48V-F
Related LinksHC1-HTM, HC1-HTM-AC48V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1-HTM-AC48V-F Details Description
Related parts for HC1-HTM-AC48V-F
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
SNSW 10A SCRW PLAIN70500888 datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 41POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf