Vishay Semiconductor/Diodes Division VS-20TQ035-N3
VS-20TQ035-N3 picture photo
Mfg. Part Number
VS-20TQ035-N3
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20A TO-220
Datasheet Download
VS-20TQ035-N3.pdf
Availability of VS-20TQ035-N3
QUANTITY
VS-20TQ035-N3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS-20TQ035-N3
Internal Part NumberEIS-VS-20TQ035-N3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If570mV @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr2.7mA @ 35V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS-20TQ035-N3
Related LinksVS-20T, VS-20TQ035-N3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
VS-20TQ035-N3 Details Description
Related parts for VS-20TQ035-N3
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IGBT 1200V 38A 200W TO247AD datasheet.pdf
21P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf