Panasonic Electric Works HC1E-H-DC110V
HC1E-H-DC110V picture photo
Mfg. Part Number
HC1E-H-DC110V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 110V
Datasheet Download
HC1E-H-DC110V.pdf
Availability of HC1E-H-DC110V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HC1E-H-DC110V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1E-H-DC110V
Internal Part NumberEIS-HC1E-H-DC110V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesHCE
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current10mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)11 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance10 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1E-H-DC110V
Related LinksHC1E-H, HC1E-H-DC110V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1E-H-DC110V Details Description
Related parts for HC1E-H-DC110V
SWITCH ROTARY SP-2POS datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ DDPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf