Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG39PN
D38999/26MG39PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG39PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MG39PN.pdf
Availability of D38999/26MG39PN
QUANTITY
D38999/26MG39PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG39PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG39PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG39PN
Related LinksD38999/, D38999/26MG39PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG39PN Details Description
Related parts for D38999/26MG39PN
MOSFET P-CH 20V 9.8A 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 100A 690V 1GKN/50 AR UC datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 0.05% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 100V 20A PWRFLAT56 datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 3A 100V PCB datasheet.pdf