Panasonic Electric Works HC1E-HTM-DC24V
HC1E-HTM-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
HC1E-HTM-DC24V
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V
Datasheet Download
HC1E-HTM-DC24V.pdf
Availability of HC1E-HTM-DC24V
QUANTITY
HC1E-HTM-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of HC1E-HTM-DC24V
Internal Part NumberEIS-HC1E-HTM-DC24V
Coil TypeNon Latching
Coil Current37mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time10ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Amber
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power900 mW
Coil Resistance650 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC1E-HTM-DC24V
Related LinksHC1E-HT, HC1E-HTM-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC1E-HTM-DC24V Details Description
Related parts for HC1E-HTM-DC24V
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SOP-8 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 70NS 32SOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.6A 25 MOHM SMD datasheet.pdf