Panasonic Electric Works HC2-HP-AC240V-F
HC2-HP-AC240V-F picture photo
Mfg. Part Number
HC2-HP-AC240V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 240V
Datasheet Download
HC2-HP-AC240V-F.pdf
Availability of HC2-HP-AC240V-F
QUANTITY
HC2-HP-AC240V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of HC2-HP-AC240V-F
Internal Part NumberEIS-HC2-HP-AC240V-F
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Coil TypeNon Latching
Coil Current5mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)7A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.2 VA
Coil Resistance-
Operating Temperature-50°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HC2-HP-AC240V-F
Related LinksHC2-HP-, HC2-HP-AC240V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
HC2-HP-AC240V-F Details Description
Related parts for HC2-HP-AC240V-F
MEMORY CARD FLASH 32MB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 82 OHM 100W 1% TO247 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 39.8VC PLAD datasheet.pdf
BRACKET SUPPORT METAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
HDR 14POS 2 9MM LONG LATCH datasheet.pdf